Pohjois-Savossa sijaitseva pieni Rautavaara sai järjestettäväkseen hirvenhiihdon suomenmestaruuskilpailut jo neljännen kerran. Tämän vuoden hirvenhiihdon kilpailut päätettiin anoa syksyllä 2024, kertoi kilpailunjohtaja Timo Tuovinen Rautavaaran Erämiehistä. Pelkästään omalla porukalla siitä ei olisi tullut mitään, vaan apua kysyttiin Nilsiän urheilumetsästäjiltä, Sonkajärven Erä- ja Urheiluampujilta ja Iisalmesta Urmakselta. Kaikki lupautuivat mukaan kisajärjestelyihin, ja kova työ kilpailuiden toteuttamiseksi alkoi.
SM-kilpailuiden suunnittelu ja rakentaminen alkoi heti kun varmistui, että kilpailut saatiin järjestettäväksi. Kaikki aloitettiin alusta, koska edellisistä kisoista oli aikaa kulunut pitkälti yli kymmenen vuotta. Ihan ensimmäisenä asiana oli olla yhteydessä Rautavaaran kunnanjohtajaan Mikko Kärnään että onko kunta mukana kisojen järjestelyissä. Timo Tuovinen kertoi, että kunnanjohtaja näytti vihreää valoa ja oli heti mukana antamassa kunnan apua järjestelyihin, joihin kuului kilpailukeskuksena toimineen monitoimihallin saanti kilpailun käyttöön ja samoin latujen ja arviopaikkojen kunnostaminen kunnan avustuksella.
Kilpailujen koeponnistus tehtiin helmikuussa, jolloin järjestettiin hirvenhiihtely lauantaina ja sunnuntaina kilpailtiin Itä-Suomen mestaruuksista, joka samalla oli SM-esikilpailu.
Hyvä lumitilanne suosi kisoja
Lumesta on puutetta koko eteläisessä Suomessa mutta Rautavaaralla lumitilanne oli erittäin hyvä ja ladut saatiin SM-kilpailuihin erinomaiseen kuntoon. Kilpailijat kehuivat hiihdon aikana sekä sen jälkeen miten hyvässä kunnossa ladut olivat. Järjestäjät ajoivat ladut illalla ja yöpakkanen kovetti ladut. Kilpailupäivinä oli iltapäivällä plusasteita, mutta se ei vaikuttanut latujen kuntoon eikä luistavuuteen.
Latu kulki kumpuilevaa maastoa noin neljän kilometrin päähän ampumaradalle, jossa suoritettiin ammunta, ja matkalla oli arviointitehtävät, joita joku piti haastavina.
Kilpailuviikonloppu alkoi perjantaina hirvenhiihtelyllä, johon oli ilmoittautunut 290 kilpailijaa. Perjantaina ei otettu aikaa, vaan oli neljä arviota ja ammunta. Päivän aikana saatiin kolme uutta suomenennätystä. Metsästäjä-sarjassa Oulun Pekka Partanen teki uusiksi suomenennätyspisteiksi 1130 pistettä. Muista Suomen ennätyksistä vastasi S16-sarjan Venla Pyykkö Pohjois-Karjalasta, 1134 pistettä, ja S65-sarjan Jarmo Kaikkonen Kainuusta, 1148 pistettä.
Hiihtelysarjojen muut voittajat olivat naisten sarjassa Enni Annunen Keski-Pohjasta pisteillä 1102, yleisen sarjan Hannu Kylväjä Satakunnasta pistein 1154 ja sarjan S13 Elena Annunen Keski-Pohjasta pistein 1056. Tässä S13-sarjassa kilpaili myös Elenan nuoremmat siskot Sylvi ja Lyyli, Lyyli on 7-vuotias.
Perjantai-iltana oli vielä Rautavaaran kunnanjohtajan Mikko Kärnän järjestämä ja isännöimä kutsuvierastilaisuus SM-kilpailuiden johdosta Rautavaaran kunnantalolla.
Ennätyksiä, mestareita ja mukavia kisatunnelmia
Lauantaina oli vuorossa hirvenhiihdon kilpasarjat, joihin oli ilmoittautunut 296 kilpailijaa. Kilpailut alkoivat aamulla kello kymmenen ja ladulle kilpailijat pääsivät pienessä pakkasessa ja sinisen taivaalla alla auringonpaisteessa.
Kilpailut sujuivat ilman mitään suurempia kommelluksia ja kuulutuksesta huolehtivat lauantaina kuten koko viikonlopun Rautavaaran oma mies Pekka Julkunen ja kittiläläinen Mauri Takala. Mauri myös huolehti kuulutuksesta palkintojenjaossa. Kilpailuiden selostus tuli asiantuntevaa ja pienen leikinlaskun sävyttämää. Siinä muisteltiin aiempien kilpailujen tuloksia sekä lähtövaatteen alla olevan kilpailijan aikaisempia meriittejä.
Lauantaina saatiin yksi suomenennätystulos, josta vastasi Keski-Pohjan S20 sarjan Elsa Haikara ja uudet SE-pisteet ovat 1138. Muut suomenmestarit olivat sarjoittain yleinen Esa Savolainen Pohjois-Savo 1129 pistettä, M50-sarjassa Jari Pursiainen Uudeltamaalta pistein 1120, S16-sarjan Satakunnan Tuure Vähä-Jaakkola pistein 1058, M60-sarjan Pohjan Tarmo Puoliväli pistein 1143, N-sarjan Oulun Anette Lalli pistein 1103, N50-sarjan Oulun Anne Hemmilä pistein 1091, N65-sarjan Pohjois-Savon Tuula Räty pistein 1116, M70-sarjan Pohjan Kari Seppälä pistein 1105, M80-sarjan Keski-Suomen Eino Pirkkalainen pistein 1092 ja sarjan S13 voitti Lapin Aapo Simppala pistein 1160.
Kilpailijat kehuivat latuja ja maastoa, joka kulki kumpuilevassa maastossa. Pohjois-Karjalan M80-sarjassa kilpaillut Jyrki Varis sanoi, että tämän ikäisille miehille matka voisi olla lyhyempi ja maasto hieman helpompi. Kainuun Heikki Punju kertoi, että matkanteko oli melko vaivatonta, kunhan muisti lykkiä sauvoilla vauhtia. Sonkajärveltä kilpailuun saapunut sarjan M70 Martti Kauppinen totesi hiihdon olleen vaikeaa, samoin myös ammunta, ja eikä tuo arviointikaan mennyt oikein hyvin.
Viestihiihtoa ja tulevaisuuden suunnitelmia
Sunnuntaina kilpailtiin viesteissä. Lähtö ja maali oli ampumaradalla. Ampumaradan viereisellä suolla oli sekä ampumasakkojen että arviosakkojen sakkolenkit siten, että maalipaikalta näki sakkolenkiltä maalialueelle ampumaan ja vaihtoon tulevat hiihtäjät.
Sunnuntaiaamuna oli pakkasta kuusi astetta mutta päivä lämpeni niin että iltapäivällä oli jo reilusti lämpöasteita ja lumi kostui mitä pitemmälle päivä eteni.
Viestit hiihdettiin kolmena eränä siten, että yleinen sarja lähti kello 9.00, kello 11.00 oli vuorossa M50-sarjan viesti ja kello 13.00 naisten viesti.
Yleisen sarjan voitti Pohjois-Savon joukkue, jossa hiihtivät Teemu Lemmetty, Esa Savolainen, Timo Lemmetty ja Hannes Rautiainen. Toisena oli Suur-Savon joukkue ja kolmantena Pohjois-Karjalan joukkue.
M50-sarjan voitto meni Pohjanmaalle ja joukkueessa hiihtivät Esa Luoma-Hakola, Antti Hakola, Kalevi Kivipelto ja Tarmo Puoliväli. Toiseksi tuli Kainuun joukkue ja kolmanneksi Pohjois-Savo.
Naisten sarjan voitto meni Keski-Pohjan joukkueelle, jossa hiihtivät Anne Haikara, Enni Annunen ja Elsa Haikara.
Kilpailun aikana ja sen jälkeen käytiin keskustelua missä järjestetään vuoden 2026 hirvenhiihdon SM-kilpailu. Kilpailijat esittivät, että jos Rautavaara järjestäisi kilpailut koska kaikki sujui erittäin hyvin ja Pohjois-Savossa ja Rautavaaralla myös näkyy lunta riittävän. Kilpailun puheenjohtaja Timo Tuovinen ja varajohtaja Aki Karmitsa vain myhäilivät, mutta eivät vielä luvanneet mitään. Asiaa on mutusteltava ja purettava ensin nämä suomenmestaruuskilpailut.
Hirvenhiihdon SM-kisojen tulokset löytyvät täältä, ja hirvenhiihtelyn täältä.